środa, 17 czerwca 2009

Ruszyły zdjęcia do świątecznych odcinków serialu "Cranford"

Entuzjastyczne przyjęcie przez widzów 5-odcinkowego kostiumowego serialu "Cranford" z 2007 roku, opartego na trzech opowiadaniach Elizabeth Gaskell, zaowocowało decyzją o nakręceniu dwóch 90-minutowych odcinków specjalnych, które mają się ukazać na gwiazdkę 2009 roku.

Zdjęcia właśnie ruszyły, a ekipa filmowa zjechała do Lacock w hrabstwie Wiltshire.
W dwuczęściowym odcinku specjalnym zobaczymy znane nam już postacie mieszkanek Cranford: pannę Matty Jenkins (Judi Dench), pannę Pole (Imelda Staunton), panią Forrester (Julia McKenzie) i pannę Tomkinson (Deborah Findley) [wszystkie widać na zdjęciu powyżej - fotka pochodzi z pierwszej, tegorocznej, czerwcowej sesji zdjęciowej, choć filmowcy stworzyli jak widać klimat zimy].

Zobaczymy także ponownie panią Jamieson (Barbara Flynn).
Pojawią się także zupełnie nowi aktorzy: Jonathan Pryce, Celia Imrie i Lesley Sharp, Nicholas Le Prevost, Jodie Whittaker, Tom Hiddleston, Michelle Dockery, Matthew McNulty i Rory Kinnear.

Akcja kontynuacji toczy się w sierpniu 1844 roku. Minął już rok, od czasu kiedy całe miasto świętowało ślub Sophy Hutton z doktorem Harrisonem, a panna Matty straciła siostrę, Deborę. Jednak z Indii powrócił jej ukochany utracony wcześniej brat, Peter, a jej dawna służąca Marta wraz z mężem Jemem i ich dzieckiem sprawiają, że dom jest znów pełen życia.

Tymczasem Lady Ludlow oczekuje przybycia swego długo niewidzianego syna - Septimusa (w tej roli Rory Kinnear, a więc legendarny już syn się wreszcie pojawi!), a młody Harry Gregson (Alex Etel) ma rozpocząć edukację w Shrewsbury, dzięki legatowi swego zmarłego opiekuna, pana Cartera i korzystając z moralnego wsparcia panny Galindo.

Ponadto w Cranford pojawia się bogaty wdowiec, pan Buxton (Jonathan Pryce) wraz z towarzyszącą mu czarującą podopieczną, Erminią (Michelle Dockery) i jego przystojnym wykształconym w Eton synem, Williamem (Tom Hiddleston).
Tymczasem w pobliskim Thorn Cottage, Peggy Bell (Jodie Whittaker) opiekuje się wymagającą matką i bratem Edwardem (Matthew McNulty).

W świątecznym odcinku specjalnym zobaczymy także arystokratyczną szwagierkę pani Jamieson, Lady Glenmire (w tej roli Imrie), która przybędzie do Cranford i zrobi duże wrażenie na mieszkankach miasta.

Budowa kolei na razie zatrzymała się pięć mil od miasta pomimo wysiłków kapitana Browna (Jim Carter), ale nic nie trwa wiecznie i życie w spokojnym Cranford wkrótce w nieoczekiwany sposób ulegnie zmianie...

Fabuła jest częściowo utrzymana w tajemnicy, jednak jak widać z tego opisu nie powróci postać doktora Harrisona (Simon Woods), który w serialu całkiem nieświadomie wyzwalał w cranfordzkich paniach nadzieje na przyszłość, co doprowadzało do wielu zabawnych nieporozumień.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że odcinki specjalne będą równie dobre jak wzruszający i pełen humoru serial sprzed dwóch lat.
Zastanawiam się tylko, w jakim stopniu ta kontynuacja będzie oparta na prozie Gaskell, bo wydaje się, że to obecnie radosna twórczość scenarzystów, oparta luźno na twórczości angielskiej pisarki.

P.S. Na poniższej stronie można obejrzeć zdjęcia z tegorocznej czerwcowej sesji zdjęciowej w Lacock:
http://www.dhbphotography.co.uk/pages/Cranford/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...