poniedziałek, 20 czerwca 2011

Uwaga, konkurs! Do wygrania książka "Północ Południe"!


Z wielką przyjemnością informuję, że wreszcie spełniło się nasze marzenie - ukazało się drukiem pierwsze, profesjonalne, polskie wydanie powieści "North and South" Elizabeth Gaskell. Na razie jest to tom 1.

Dziś serdeczne zapraszam wszystkich miłośników prozy Elizabeth Gaskell, a zwłaszcza fanów tej powieści, do udziału w konkursie. Do wygrania 5 nowiutkich książek "Północ Południe", wydanych właśnie przez wydawnictwo Elipsa! Kilka słów o zasadach konkursu. Jest to wspólny konkurs "Strony North and South by Gosia" i Wydawnictwa Elipsa.

Wystarczy odpowiedzieć na jedno jedyne pytanie:

Dlaczego wciąż fascynują Nas powieści XIX-wieczne?


Odpowiedzi proszę umieszczać w komentarzu pod tym blogiem.
Będziemy premiować najciekawsze, niekoniecznie długie wypowiedzi.

Zamieszczając odpowiedź w komentarzu, pamiętajcie o podaniu swojego adresu mailowego, żebyśmy mogli się z Wami skontaktować.

Odpowiedzi proszę przesyłać do dnia 27 czerwca 2011 roku.

Informacja o wygranej zostanie przekazana drogą mailową, a nagroda zostanie wysłana pocztą. Wyniki opublikuję oczywiście na stronie.

Wszystkich Czytelników mojego bloga zapraszam do udziału w konkursie. Taka okazja zdarza się tylko raz. ;)

34 komentarze:

 1. Może fascynują Nas bo w głębi duszy chcemy żyć w świecie z takimi zasadami jak w XIX wieku, gdzie kobieta była Damą a mężczyzna honorowym dżentelmenem. Może dosyć mamy pośpiechu dzisiejszego świata, dosyć pogoni za pieniądzem, wulgaryzmow w co drugim zdaniu, szukamy harmonii, piekna, swoistej sielanki...

  OdpowiedzUsuń
 2. XIX wiek był wiekiem tajemniczym i wprowadzał wiele zmian i nowości. W XIX wieku ludzie żyli inaczej, kiedy czytam ksiażki z tamtego okresu nachodzi mnie nostalgia i chciałbym żyć w tamtych czasach. Wtedy był honor, odwaga, inaczej pojmowano miłość. Piękne stroje, muzyka i zupełnie inny świat, jakże różny od tego który znamy, a może bliższy niektórym z nas?

  OdpowiedzUsuń
 3. Może dlatego, że w tym czasie nastąpiło zderzenie dwóch światów - tego starego jeszcze, gdzie kobiety były jednocześnie gorsze od mężczyzn w sensie pozycji społecznej, a co za tym idzie od nich zależne, ale też i stawiane przez nich na piedestale, gdzie honor wiele znaczył, odwaga była w cenie, miłość tak pięknie opisywano, no i oczywiście wszyscy widzieliśmy siebie jako członków arystokracji, bo nikt by nie chciał w marzeniach być kimś z klasy robotniczej. Długie suknie, powozy, zamki i pałace (nic to, ze tam zimno i nie ma wygód), ogrody, służba - jak w bajce. A jednocześnie dziewiętnasty wiek to czas wielkich przemian, rewolucja przemysłowa, niepokoje, strajki pierwsze i dramat tamtych czasów. To wszystko czyni ten czas niezwykle interesującym i zajmującym. To wszystko szczególnie widać w tej powieści. Tak się cieszę, że ją wydają w Polsce, bo jestem wielką admiratorką tej pisarki (kasia.eire@gmail.com)

  OdpowiedzUsuń
 4. XIX wiek to czas największego rozkwitu powieści, która cieszyła się nieporównywalną z niczym popularnością na Wyspach Brytyjskich, dlatego odniosę się do powieści powstającej właśnie tam. W epoce wiktoriańskiej zostaje wydanych około 40.000 powieści! Długotrwałe rządy królowej Wiktorii przypadają na okres wielkich zmian w społeczeństwie, kulturze, sztuce i obyczajowości. Wynalazki wieku pary i elektryczności umożliwiają rewolucję przemysłową na wielką skalę. Upowszechnienie maszyny parowej, tworzenie i udoskonalanie urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie i przemyśle, wprowadzanie transportu kolejowego i żeglugi parowej, badania nad elektrycznością – wszystko to sprawia, że w 2. poł. XIX wieku rzeczywistość i styl życia zmieniają się tak szybko i gwałtownie, jak nigdy wcześniej. Wynalezienie telegrafu, upowszechnienie kolei czy działalność poczty sprawiają, że świat staje się mniejszy – rozpoczyna się epoka globalizacji. Powieść rejestruje najważniejsze elementy doświadczenia epoki, pokazuje jej religijność, obyczajowość i seksualność. Czyni to w sposób czasem szczery i bezkompromisowy, a jednocześnie elegancki. Uczy współczesne czytelniczki i czytelników, jak rodził się i kształtował świat, którego my wszyscy jesteśmy spadkobiercami. Odpowiada na pytania, dlaczego cenimy w mężczyznach i kobietach określone cechy, jak powstawał nowoczesny kapitalizm, dlaczego właśnie tak, a nie inaczej, myślimy o przyjaźni i miłości, skąd wzięło się nasze rozumienie indywidualizmu i wolności.
  Co więcej, powieść wiktoriańska kreuje bohaterki i bohaterów, którzy mimo upływu lat wydają się nam tak samo żywi, jak realnie istniejący ludzie. Dla wielu z nas Jane Eyre i Edward Rochester czy Katarzyna i Heathcliff to znani od lat przyjaciele, bez których towarzystwa ominęłoby nas wiele czytelniczych wzruszeń.
  Powstała na gruncie powieści wiktoriańskiej i doświadczenia epoki konwencja ma niezliczone realizacje we współczesnych tekstach literatury i kultury. Obecnie powstają zarówno nawiązania i kontynuacje znanych powieści wiktoriańskich – np. powieść Jean Rhys "Szerokie morze Sargassowe" nawiązująca do "Jane Eyre" Charlotte Brontë, jak również powieści, których fabuła rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej, np. "Kochanica Francuza" Johna Fowlesa, "Szkarłatny płatek i biały" Michela Fabera czy "Złodziejka" Sarah Waters. Popularność powieści wiktoriańskiej poświadczają także niezliczone kinowe, telewizyjne czy teatralne adaptacje utworów Dickensa, Thackeray’a czy sióstr Brontë.
  Osobnym zjawiskiem w kulturze jest neowiktorianizm, dotyczący zarówno adaptowania wiktoriańskiej klasyki do współczesnych tekstów kultury (np. film, serial, komiks, gra video), jak wykorzystywania i łączenia pewnych zjawisk identyfikowanych z kulturą wiktoriańską z konwencjami takimi, jak np. fantasy (choćby w cyklu fantasy "Świat Dysku" Terry’ego Pratchetta) i steampunk (np. seria komiksów Alana Moore’a pod wspólnym tytułem "Liga Niezwykłych Dżentelmenów"). Neowiktorianizm to także niektóre współczesne ruchy subkulturowe, moda, bibeloty, czasem nawet styl życia. Wszystko to, co po zamknięciu stronic Dickensa czy Gaskell potrafi choć na chwilę zatrzymać nas w świecie wiktorian, po których dziedziczymy więcej niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

  OdpowiedzUsuń
 5. wszystkie panie robią och - ach, tylko gdzie można kupić tę książkę .... bo się niby ukazała a jakoś jej nie ma :(

  OdpowiedzUsuń
 6. W XIX wieku świat był normalniejszy niż dziś - stąd nasza za nim tęsknota;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach, jak przyjemnie poczytać o pięknych strojach, wymyślnych kapeluszach, zwyczajach, pojedynkach i dobrych manierach! Zanurzyć się w innym świecie, przeżywać miłosne rozterki bohaterów. To prawdziwa przyjemność!
  kat-g@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiek XIX pachnie tajemniczością i zmianami. Miło jest odbyć podróż czasie do niesamowitej epoki kiedy powieść była w rozkwicie. Pisarze XIX wieku potrafili pisać z ogromnym rozmachem skupiając się na ludzkich losach. XIX wiek to wiek dobrych opowieści.
  bgosia1@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. XIX wiek ma w sobie jakiś urok, który skłania nas do cofnięcia się do przeszłości.
  Może to inne stroje, może inne obyczaje, a może po prostu inne życie sprawiają, że jesteśmy jego ciekawi. Nie sposób spojrzeć obojętnie na dawne czasy w których nie przyszło nam żyć i których tak naprawdę nie znamy. I może właśnie dlatego sięgamy po książki, które przybliżą nam tamte lata zarówno świetności jak i dramatów.

  onlyme30@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdy przenosimy się do XIX-wiecznych powieści to tak jakbyśmy przenosili się do innego świata. To pałace i dwory pełne przepychu, to damy przechadzjące się z szykiem i klasą, oraz ubóstwo, które żyje własnym życiem. W tych książkach nie zabraknie miłości, intryg i dramatu, czyli tego wszystkiego co sprawia, że powieść staje się intrygująca.
  Kto raz sięgnie po taką powieść wie jedno, że chce przeczytać kolejną:)
  rafaelloo29@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedy czytam te powieści odrywam się od naszego zwykłego życia przepełnionego pracą, prostego i banalnego stylu, wulgarnego zachowania, tchórzostwa i lenistwa. Przenoszę się na ten czas w zupełnie inny świat. Jest on przepełniony spokojem, gdzie zachwycały człowieka drobne rzeczy: jak kręty strumyk, czy powiew porannej bryzy. Przyroda była nieokiełznana, mimo to panowała całkowita harmonia. Ponadto człowiek mocniej odczuwał miłość, wszystkimi swoimi zmysłami. Pragnął jej, a gdy się przydarzyła walczył o nią pomimo wielu przeciwności. W dzisiejszych czasach brakuje nam, przede wszystkim kobietom, tych niezwykłych doznań. Wrażliwości silnych i szarmanckich mężczyzn, którzy potrafiliby się zaopiekować swoją ukochaną, i zawsze byliby gotowi jej pomóc. Kiedy dzisiejszy czas biegnie bardzo szybko szukamy zakątka w lekturze owych powieści gdzie będziemy mogli oderwać się chociaż na chwilę i pomarzyć o tych czasach gdzie wolniej płynął czas a świat wokół był jak zaczarowana bajka.  m.walicka@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Każda z nas będąc dzieckiem marzyła o swoim życiu. Piękne suknie, książę na białym koniu i duży pałac. Po paru latach przekonałyśmy się, że życie jest całkiem inne. Zamiast sukien wytarte jeansy i podkoszulek, zamek zastąpiło dwupokojowe mieszkanie i głośni sąsiedzi. Codzienne zmagania z rzeczywistością rozmyły stopniowo dziecięce marzenia. Jednak w ciepłym kącie na fotelu, wieczorem możemy choć przez chwilę zapomnieć o codzienności i przenieść się w XIX wieczną Anglię. Biegać boso po zielonych pagórkach, jeść ze srebrnych tac i tańczyć całą noc na balu w jedwabnych sukniach. Przeżyć pełną grozy przygodę, rozwiązywać zawiłe zagadki a wszystko to robić z wdziękiem i z pomocą przystojnego, szalenie w nas zakochanego bogatego arystokraty. Poczuć namiętność i wyjątkową miłość. Uważam że książki z tego okresu fascynują nas, ponieważ choć przez chwilę możemy z powrotem stać się tą małą dziewczynką pogrążoną w marzeniach o wyjątkowym życiu, w którym dobro zawsze zwycięża, a problemy szybko znikają.  finely@interia.p

  OdpowiedzUsuń
 13. W Powieściach z XIX wieku zawarte są celne obserwacje o ludzkim codziennym życiu, charakterach a także zachowaniu. Niektóre wartości w człowieku się nie zmieniają. Dla ludzie zawsze była i jest ważna miłość, przyjaźń, lojalność i wzajemne zaufanie. Książki te są ponadczasowe a wyjątkowość każdej z nich nadaje naszemu życiu sens. Uważam, że autorki w tych czasach odznaczały się niezwykłym kunsztem, a także nadzwyczajną wyobraźnią. Potrafiły w najdrobniejszych detalach opisać codzienne życie na tle losów głównych bohaterek. Dzięki temu poznajmy jak piękny i nadzwyczajny był ówczesny świat.

  dibla02@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Niezwykłe jest to, że książki te od tylu lat zdumiewają i ujmują czytelników. Są one znane i kochane przez ludzi na całym świecie bez względu na wiek i płeć. Zawsze chętnie ponownie wracamy do pięknych krajobrazów dziewiętnastowiecznego świata. Autorzy w tych czasach odznaczali się wnikliwą obserwacją ludzkich charakterów. Dzięki temu każda książka tego okresu zaskakuje nas zawsze na nowo. Rozpalając w nas wyobraźnie tajemnicą, przygodą oraz nieprzeniknionymi losami bohaterów.
  k.maslanka@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Dlaczego wciąż powieści o XIX wiecznej Anglii są fascynujące? Może dlatego, że tego świata już nie ma, że ten świat był pełen sprzeczności – z jednej strony nienaganne maniery (zwłaszcza wobec kobiet), ścisłe zasady, z drugiej porywy namiętności i zmieniający się porządek rzeczy. Umniejszanie roli arystokracji, wychodzenie innych warstw z cienia, największy rozwój techniki, pojawienie się maszyn. Ale i urok tych podchodów miłosnych, rozmów przy przyzwoitkach, tańców, gdzie muśnięcie palców ukochanego było szczytem ekscytacji. Zresztą powstało wtedy wiele ciekawych dzieł, które stały się klasyką.

  I choć zdaję sobie sprawę, że nie wszystko było tak piękne, jak na filmach czy w książkach z tej epoki, to i tak lubię się czasem zanurzyć w tamtym świecie.

  maniaczytania@gazeta.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. To ja przegapiłam podanie mej;a/

  kasiam203@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 17. Fascynują nas, ponieważ dzięki nim możemy wyrwać się z naszego pełnego przemocy świata i przenieść się do miejsca, które posiada duszę. Oczywiście i w XIX-tym wieku nie żyło się łatwo, ale powieści skupiają się na tym, co kobiety najbardziej chyba interesuje - miłości. I nie czarujmy się, która kobieta nie chciałaby nosić tak pięknych sukien, jak bohaterki "Północ Południe" i być tak kochana jak Margaret Hale przez Johna Thorntona?
  historyk20@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. XIX-wieczne powieści wszyscy lubimy.
  A za co najmocniej je tak cenimy?
  Bo opisują tak ciekawe lata,
  Gdzie moc uczuć się wzajemnie przeplata.
  Szczypta przyjaźni, żar gorącej miłości…
  Pełno namiętności i odrobina zazdrości.
  Rozmowy, wyjazdy, bale, przechadzki,
  Spotkania romanse i nocne schadzki.
  W przecudnych strojach piękne panie.
  Który mężczyzna oprzeć się im byłby w stanie?
  Przystojni panowie – inteligentni, eleganccy…
  Uroczy, czarujący i tak bardzo szarmanccy.
  Wiele wątków, tematów, postaci,
  Widoków, przestrzeni, połaci.
  Treści zawsze porywające,
  A historie za serce chwytające.
  Dlatego tak z chęcią powieści te czytamy
  I w pełne uczuć zawiłe wątki się wciągamy.

  edwardus666@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Literatura XIX wieku to książki zapadające w pamięć. Powieści z tego okresu swoją magią poruszają do głębi współczesnego czytelnika ukazując mu nastrój, piękno i siłę oraz wyjątkowość i prawdziwość tamtego okresu. Literatura XIX wieku to z jednej strony marzenia odziane w przepiękne stroje, stylowe wnętrza i baśniowe krajobrazy, z drugiej zaś - to proza codziennego życia, cierpienia i rozwijającego się kapitalizmu. Obok takich książek nie można przejść obojętnie. Przeczytawszy jedną sięgamy po następną...


  ryba_2222@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Dlaczego wciąż fascynują Nas powieści XIX-wieczne?
  Ponieważ przeważnie doprawione są kilkoma składniami o których w obecnych czasach się zapomina. Prawdziwe damy i gentelmani, miłość, historia, honor, szacunek, bale i piękne stroje, miejsca w których choć przez moment chciałoby się zawitać i poznać takiego pana Darc'ego lub pana Thorntona….

  malgorzata.skiba@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 21. To że powieści XIX-wieczne fascynują – wiemy. Ale może zacząć od pytania: „kogo?”. Niektórzy racjonaliści uśmiechną się z politowaniem na na myśl o dwornych manierach Bingley’a lub słodyczy pięknej Jane Bennet. Lecz literatura XIX stulecia ma swych odbiorców: czytelników z romantyczną duszą, żywą wyobraźnią i pulsującym sercem. To właśnie do nich te książki są adresowane – nawet jeśli ich autorzy nie wiedzieli o tym, pisząc historię im współczesną i dla nich samych przeciętną. Może to właśnie dlatego powieści Gaskell oraz Austen są takie zwykłe-niezwykłe?

  lustroliterackie@gazeta.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytanie XIX-wiecznej powieści jest jak podróż w inny świat, odległy o niespełna dwieście lat, a jednak tak odmienny od współczesnego. Bo gdzie dziś znaleźć urok pięknych sukien, eleganckich pałaców, wystawnych przyjęć i konwersacji? „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – a kto czyta książki XIX-wieczne, ma szansę odczuć niepowtarzalny czar ówczesnego życia. Powieści sprzed dwu stuleci niezmiennie fascynują czytelników. Także dziś każdy może znaleźć w nich coś dla siebie: subtelny humor prozy Jane Austen, wielkie namiętności rodem z powieści sióstr Brontë czy wreszcie czar miłości z książek Elizabeth Gaskell. Ponadczasowe wartości zawarte w tych powieściach czynią je wciąż aktualnymi i podziwianymi. I choć czasem ich lektura przynosi rozczarowanie dzisiejszym światem, to mi sprowadza także inną refleksję. Pomimo upływu lat, zmiany konwenansów i warunków, najtrwalsze człowiecze wartości, takie jak miłość, dobro i piękno, pozostały takie same. To dzięki temu kolejne pokolenia czytelniczek utożsamiają się z Margaret Hale czy Elizabeth Bennet. Nie wierzę, że urok życia nie przeminął wraz z XIX stuleciem. Wystarczy odrobina romantyzmu, wrażliwości i wyobraźni, by w otaczającej nas szarej rzeczywistości dostrzec harmonię i piękno. Wtedy każdy kochający mężczyzna będzie dla nas niczym John Thornton. Romantycy są wśród Nas…


  92malgosia@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 23. kiedy będą wyniki ?

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo dziękuję wszystkim za udział w konkursie.
  Zwycięzcy zostali wyłonieni (nie było to proste ;) ) i za chwilę otrzymają wiadomości na swoje skrzynki pocztowe. Przypominam, że nagrodą jest 1 tom książki Elizabeth Gaskell "Północ Południe", wydany przez wydawnictwo Elipsa.
  Dla tych, którym się nie udało, wiadomość - książkę można zakupić w Empikach.

  OdpowiedzUsuń
 25. Niestety trudno jest tę książkę zdobyć - to niemal graniczy z cudem. A tak bardzo chciałaby się już tam być... blisko nich. Czy ktoś ma konkretne namiary na tę książkę. Bardzo proszę :) i dziękuję za informacje.

  OdpowiedzUsuń
 26. A ja czekam do sierpnia na jednotomowe wydanie Świata Książki.

  OdpowiedzUsuń
 27. Interesujacy blog. Ksiazke juz mam wiec nie startuje w konkursie ale brakuje mi do szczescia Panien z C.
  Pozdrawiam serdecznie, ksiazkowo.

  OdpowiedzUsuń
 28. Od tygodnia czekam na książkę w Empiku i nic.. W innych księgarniach też nie ma. Wyszła w ogóle ta książka?

  OdpowiedzUsuń
 29. Hmm, ja widzialam caly stos w empiku w swoim miescie. W Empiku mozna tez zamowic ksiazke.

  OdpowiedzUsuń
 30. pani atelier... ma widocznie SOKOLI wzrok ... podziwiam ... ja widzę w Empiku tylko czarną dziurę ...

  OdpowiedzUsuń
 31. Szukajcie w Empikach w dziel z prasą a nie w dziale z książkami, może dlatego nie możecie znaleźć

  OdpowiedzUsuń
 32. znalazłam ksiązkę, ale zdecydowałam się na zakup tej z wydawnictwa Świat Książki. Po pierwsze i najważniejsze- jednak cena (ksiązki ogólnie tanie nie są, a cenę tej wydanej w dwóch tomach trzeba przemnożyć przez dwa- to taniej i szybciej wyjdzie wydanie konkurencyjne). Poza tym mnie bardziej podoba się jej okladka- może wpłynęła na mnie ekranizacja, ale nie wyobrażam sobie Margaret ubranej w taką sukienkę...trochę pomylona epoka, jeśli idzie o modę damską, poza tym- Margaret i falbanki?! ciekawe, jakie będą tłumaczenia...cóż, tu kupować muszę w ciemno. Oczywiście nie wykluczałabym (przy lepszych zasobach finansowych) zakupu również wersji Elipsy dla porównania, tylko obawiam się, że nie będzie już takiej możliwośi.Póki co- książkę zamówiłam w Empiku i za kilka dni będę miała co czytać!

  OdpowiedzUsuń
 33. Kiedy ukaże się II tom Północ Południe ??

  OdpowiedzUsuń
 34. Czasy wiktoriańskie nigdy nie były sielanką, więc tęsknota za tamtymi czasami świadczy o uroczej naiwności. Nawet gdybyśmy nie przyszli na świat w rodzinie robotniczej, tylko arystokratycznej, życie byłoby dla niejednej pani rozpływającej się nad elegancją dziewiętnastowiecznych dam i rycerskością dżentelmenów udręką nie do zniesienia. Przecież to widać w samych wspomnianych powieściach. Gdyby to był tylko opis świata samych uprzejmych i rycerskich ludzi, nie byłoby o czym pisać powieści. To, co mnie przyciąga do powieści wiktoriańskiej, to postawa etyczna pisarza. Ze wszystkich tych książek przebija optymizm, czyli wiara, że zwycięży dobro. W odróżnieniu od dzisiejszych autorów, którzy postawili sobie jako cel zdezorientować czytelnika co do ogólnych wartości, w czasach wiktoriańskich pisarze często uczyli swoich czytelników wrażliwości - społecznej czy emocjonalnej. Powieści z tamtych czasów przywracają wiarę w człowieka.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...