poniedziałek, 22 marca 2010

2010 - rokiem 200. urodzin Elizabeth Gaskell

Jak niektórzy z Was pewnie wiedzą, w tym roku mija 200. rocznica urodzin Elizabeth Gaskell. W związku z tym miasto, w którym się urodziła czyli Londyn uczci jej pamięć umieszczeniem poświęconego jej witrażu w Zakątku Poetów (Poets` Corner) w opactwie Westminster.

Na stronie opactwa jest taka wzmianka:
Elizabeth Gaskell publikowała początkowo anonimowo, a później jako pani Gaskell, napisane przez siebie powieści "North and South" oraz "Cranford, ich ekranizacje zrealizowane przez stację BBC zdobyły wiele telewizyjnych nagród.
O Kąciku Poetów.

Przez resztę roku, jednakże, centrum obchodów tej rocznicy będzie Manchester (albo inaczej "Drumle" w powieści "Cranford" czy "Milton" w powieści "North nad South") oraz Knutsford ("Cranford")

Już w kwietniu zaczną się spotkania (m.in. "Performance of 'Elizabeth Gaskell and Charlotte Bronte" oraz pojawi się wystawa na temat Gaskell w Manchester Portico Library.

W maju kolejna uroczystość związana z pisarką odbędzie się w Knutsford. Będzie to impreza plenerowa i na poły kostiumowa.

W czerwcu w Metropolitan University będzie miał miejsce spektakl jednego aktora, Gabrielle Drake pt. "Dear Scherezade" oparty na listach Gaskell i Dickensa. Dochód zostanie przekazany na restaurację domu Gaskell na Plymouth Grove w Manchesterze.
W tym właśnie domu 6 czerwca będzie Dniem Otwartym dla wszystkich zwiedzających (podobnie jak 4 lipca), a 9 czerwca odbędzie się "Gaskell Study Day".

Również w czerwcu będzie zorganizowana przechadzka po Knutsford śladami Gaskell "Guided walk : Discover Knutsford's Cranford Days" a 12 czerwca odbędzie się Garden Party.

Od lipca do listopada w Christie Gallery, John Rylands University Library będzie można zobaczyć wystawę "Elizabeth Gaskell: A Connected Life". Zostaną wystawione Gaskelliana - rękopis "Żon i Córek", należące do niej przedmioty takie, jak nożyk do papieru, jej portret pędzla Samuela Laurence`a, a także paszport Gaskell, z którego wynika jak często pisarka podróżowała.

W sierpniu ponownie w Christie Gallery, John Rylands University Library będzie miała miejsce impreza pt. "Elegant Economy — the Clothes of Cranford", a we wrześniu w Knutsford będzie można zobaczyć wystawę "Elizabeth Gaskell's Cheshire".

25 września nastąpi uroczyste poświęcenie wspomnianego już witrażu w opactwie Westminster. A 29 września odbędzie się główna uroczystość 200. urodzin Gaskell.

Ale to nie koniec, w październiku czekają na wielbicieli pisarki kolejne imprezy i uroczystości, m.in. "Lunchtime Lecture: Elizabeth Gaskell and the 19th century novel" w Tatton Park, "Victorian Music Hall" w Little Theatre w Knutsford.

To oczywiście nie wszystkie wydarzenia związane z tym uroczystym jubileuszem.

Szkoda jedynie, że Anglia nie leży tuż za polską granicą ;)

Opr. Gosia na podstawie:
1. Bronte Blog
2. The Portico Library and Gallery
3. The Gaskell Society
4. Manchester's Portico Library)

6 komentarzy:

 1. Już od pewnego czasu szperam po tym blogu. Wypełnia on pewną tematyczną niszę. Gratuluję pomysłu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Zapraszam i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. to ja się powtórzę, kocham ten blog:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Droga imienniczko, sądzę że każdy kto zagląda na Twój blog jest przede wszystkim pod wrażeniem profesjonalizmu z jakim go prowadzisz. Można tu znaleśc naprawdę wiele ciekawych i konkretnych informacji. Życzę dalszej wytrwałości w tworzeniu tej strony! Pozdrawiam. Gosia.

  PS czy wiadomo Ci coś odnośnie planowanego polskiego wydania North & South? Czy powieśc jest już dostępna na rynku?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  dziękuję za bardzo miłe słowa :)
  Z tego co wiem, profesjonalne tłumaczenie jeszcze się nie ukazało.
  Być może pojawi się w przyszłym miesiącu.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za informacje :-) A więc pozostaje nam tylko uzbroic się w cierpliwośc.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Gosia.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...