wtorek, 26 kwietnia 2011

Listy Pani Gaskell

Na brytyjskim rynku wydawniczym ukazało się w ostatnich latach kilka wydań listów Elizabeth Gaskell. Warto wspomnieć o niektórych zbiorkach.

W 1997 roku została wydana przez J.A.V. Chapple i Arthura Pollarda książka "The Letters of Elizabeth Gaskell". Obejmuje ona korespondencję między panią Gaskell a 100 innymi osobami, Wśród nich są: Carlyle, Ruskin, Rossetti, Dickens i Browningowie. Wydał tę pozycję Mandolin.

Z kolei książka "Elizabeth Gaskell: A Portrait in Letters" opracowana przez J.A.V. Chapple`a i Johna Geoffreya Sharpsa, wydana została przez Manchester University Press. W 2007 roku ukazała się druga, uzupełniona edycja tej książki (pierwsza pochodzi z 1980 roku). Jeden z autorów, wspomniany już J. A. V. Chapple jest honorowym profesorem literatury angielskiej Uniwersytetu w Hull.

Również J.A.V. Chapple z pomocą Alana Shelstone`a z Uniwersytetu w Manchesterze ( wydawcy "Gaskell Society Journal") przygotował "Further Letters of Mrs Gaskell". To wydawnictwo obejmuje 270 listów, jest to korespondencja z takimi postaciami, jak Florence Nightingale, Harriet Martineau, John Ruskin, D.G. Rossetti, George Smith, Eliza Fox i Louis Hachette.

Książka, wydana w 2003 roku przez Manchester University Press, dopełnia dzieła skompletowania twórczości epistolarnej pisarki.

Oczywiście już wcześniej ukazywały się tomiki będące wyborem listów Elizabeth Gaskell. Wspominam tu jedynie o tych najnowszych.

Warto, czytając korespondencję pani Gaskell, poznać tę pisarkę bliżej, nie kierując się li tylko opiniami jej biografów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...