wtorek, 27 grudnia 2011

Polskie wydanie "Żon i córek"

W styczniu 2012 roku na rynku księgarskim pojawi się pierwsze polskie wydanie powieści Elizabeth Gaskell "Żony i córki" ("Wives and daughters"). Przygotowało je wydawnictwo Świat Książki. Powieść jest reklamowana jako "Saga rodzinna autorki Północy i Południa". Autorem tlumaczenia jest Katarzyna Kwiatkowska.

Cieszy to, że wreszcie polskie wydawnictwa odkryly tę pomijaną dotąd angielską pisarkę i polski czytelnik doceni jej twórczość. Warto dodać, że powieść "Żony i córki" nie była całkowicie ukończona i zakończenie dopisał Frederick Greenwood.

Opis wydawnictwa:
Saga rodzinna autorki powieści Północ i Południe. Skomplikowane losy dwóch rodzin o odmiennym statusie społecznym oraz barwny obraz angielskiej prowincji w epoce wiktoriańskiej. Molly jest dorastającą córką lekarza w miasteczku Hollingford. Mimo że we wczesnym dzieciństwie została osierocona przez matkę, żyje beztrosko i szczęśliwie. Pewnego dnia dowiaduje się jednak, że jej ukochany ojciec postanawia ożenić się po raz drugi. Molly pogrąża się w rozpaczy. W tym dramatycznym momencie pomocną dłoń wyciąga do niej syn bogatych sąsiadów, Roger…
Barwne i wyraziste w swojej różnorodności postacie bohaterów. Ich skomplikowane relacje ukazują stosunki społeczne w XIX-wiecznej Anglii w przededniu nadchodzących zmian obyczajowych i politycznych.

Tu fragment książki

Za informację o tym wydaniu serdecznie dziękuję.

5 komentarzy:

 1. Fantastyczna wiadomość! Też się wczoraj z niej cieszyłam.
  Znalazłam wczoraj na stronie empik.com informację, że tłumaczem jest Katarzyna Kwiatkowska, proszę zobaczyć:
  http://www.empik.com/zony-i-corki-gaskell-elizabeth,p1045920944,ksiazka-p

  Pozdrawiam i życzę Nowego Roku pełnego dobrej literatury :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za informacje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się bardzo, że zupełnie przez przypadek znalazłam ten blog a w nim tyle cennych informacji.
  Ciekawa jestem bardzo książki bo serial strasznie mi się podobał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Również cieszę się, że trafiłam na ten blog, bo od niedawna interesuję się twórczością Elizabeth Gaskell. Nie wiem, co jest wspanialsze - czytanie książek, czy oglądanie kongnenialnych, świetnie zrealizowanych przez BBC seriali!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...