niedziela, 25 maja 2014

Jeszcze w tym roku ukaże się biografia Charlotte Bronte pióra Elizabeth Gaskell


W weekend odwiedziłam Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym. To zawsze okazja do spotkań z autorami, zorientowania się w nowościach wydawniczych.

Na stoisku wydawnictwa MG miałam okazję porozmawiać z Erykiem Ostrowskim, autorem świetnej książki "Charlotte Bronte i  jej siostry śpiące". Jej lektura skłoniła mnie niedawno do przeczytania powieści sióstr Bronte, które zostały po raz pierwszy przetłumaczone na język polski, tj.  "Agnes Grey", "Profesor", "Lokatorka Wildfell Hall" i "Shirley".
Według Ostrowskiego większość tych książek wyszła spod pióra Charlotte, jednak "Wichrowe Wzgórza" to dzieło Branwella. I to wlaśnie, jak powiedział, Branwell Bronte będzie bohaterem jego nowej książki.

W czasie ok. półgodzinnej rozmowy, której tematem było rodzeństwo Bronte, Eryk Ostrowski wyjawił mi, że napisał wstęp do polskiej wersji książki "Życie Charlotte Bronte", której autorką jest Elizabeth Gaskell. Biografia najsłynniejszej z sióstr Bronte ukaże się  już w sierpniu nakładem wydawnictwa MG. To wspaniała wiadomość dla miłośników twórczości Elizabeth Gaskell. Zawsze dziwiłam się, czemu ta tak ważna jej książka nie została dotąd na język polski przełożona. Wreszcie, dzięki wydawnictwu MG, będzie można się z tym dziełem zapoznać.

2 komentarze:

  1. Świetna wiadomość! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaka miła niespodzianka. Czekam z niecierpliwością!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...