sobota, 19 lipca 2014

Zapowiedź pierwszego polskiego wydania książki "Życie Charlotte Bronte"

Na stronie wydawnictwa MG ukazała się już zapowiedź polskiego wydania książki Elizabeth Gaskell "Życie Charlotte Bronte". 

"Biografia Charlotte Brontë pióra angielskiej powieściopisarki Elizabeth Cleghorn Gaskell należy do klasyki światowej literatury". - czytamy w zapowiedzi. - "Zachwyca czytelników Charlotte, Emily i Anne Brontë, stanowiąc naturalne dopełnienie ich powieści, ponadto wciąż pozostaje głównym punktem odniesienia dla tych, którzy chcieliby poznać życie tej niezwykłej pisarskiej rodziny. Tak jest ponieważ "Życie Charlotte Brontë" opowiada losy wielkiej pisarki, jej sióstr i brata, słowami jej listów, słowami jej ojca oraz przyjaciół, a należała do nich również Elizabeth Gaskell". 


Warto dodać, że pierwsze wydanie tej książki zostało opublikowane w marcu 1857 roku przez Smith, Elder&Co,  a głównym źródłem, na którym opierała się pisarka, były listy wysłane przez Bronte do jej przyjaciółki Ellen Nussey.

Jak pisze Eryk Ostrowski w książce "Charlotte  Bronte i jej siostry śpiące" biografia napisana przez Gaskell  "odegrała kluczową rolę w odbiorze utworów tajemniczych mieszkanek parafii na wrzosowiskach i powstaniu legendy o plebanii w Haworth. Po wielu latach, jakie upłynęły od jej pierwszego wydania, wiemy, że pewne wątki zostały przez panią Gaskell pominięte, inne mocno podrasowane i nagięte do epoki, w której Bronte żyła".

Z kolei Anna Przedpełska-Trzeciakowska w książce "Na plebanii w Haworth" pisze o biografii Bronte, że "nie zabraknie w niej wiedzy o realiach domu i klimacie domu oraz o realiach wrzosowisk i klimacie wrzosowisk - dwóch światów, które wychowały bohaterkę tej powieści". Wyjaśnia także, że w czerwcu 1855 roku pastor Bronte zwrócił się do pani Gaskell z prośbą o napisanie rzetelnej biografii Charlotty w związku z licznymi niezgodnymi z prawdą informacjami., od jakich zaroiło się po jej śmierci. Pani Gaskell przystała na tę prośbę i "okazała się bardzo sumiennym biografem. Odwiedziła wszystkie miejsca, w których przebywała Charlotta. Pojechała nawet do Brukseli". Panią Gaskell przyjął profesor Heger  i udzielił wielu cennych informacji na temat Bronte, które "nie mogły pozostawić wątpliwości co do natury uczuć Charlotty ani tego, kim on był w jej życiu".
Biografia pióra Gaskell, która ukazała się dwa lata po śmierci Charlotte Bronte, stanowi do dziś najważniejsze źródło wiedzy o niej i jej rodzinie.

Książka w oprawie twardej będzie miała 624 strony. Wcześniejsze zapowiedzi mówiły o tym, że biografia Charlotte Bronte ukaże się już w sierpniu. Czekam na nią z niecierpliwością.

3 komentarze:

 1. Również czekam na biografię autorstwa Gaskell. Wiesz, że nie wiem, ale chyba na dniach miała się pojawić nowa powieść w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kuzynka Phillis :) bo nie dopisałam. I ukazały się w starym przekładzie "Panie z Cranford".
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Interesujące. :) Rozejrzę się za tym, bo nie czytałam tej książki. A "Panie z Cranford" widziałam w księgarni, ale ponieważ mam zarówno stary przekład, jak i nowy więc się nie skusiłam. Dzięki za informację. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...