sobota, 8 października 2016

Kiedy nowa ekranizacja "Mary Barton"?

Mam obecnie dwa marzenia, jeśli chodzi o Elizabeth Gaskell. Pierwsze to ponowne polskie wydanie jej powieści "Mary Barton" (pierwsze i jedyne ukazało się w 1956 roku).
Drugim marzeniem jest powstanie nowej ekranizacji tej powieści. Oczywiście najlepiej by było, gdyby adaptację wykonała niezawodna stacja BBC, która już raz "Mary Barton" sfilmowała w 1964 roku w postaci 4 odcinków po 35 minut. Niestety stara wersja jest praktycznie niedostępna (podobno nawet taśmy zaginęły), a jest z pewnością anachroniczna.

W 2012 roku pojawiła się informacja, że scenariusz nowej wersji "Mary Barton" pisze Heidi Thomas - autorka skryptu do "Cranford" oraz "Upstairs Downstairs" ("Na salonach i w suterenie"). Niestety, wsiąkła tak bardzo w inną produkcję czyli "Call the Midwife" ("Z pamiętnika położnej"), że brak czasu dla Elizabeth Gaskell.
Scenarzystka w wywiadach podkreślała, że tematyka powieści wiktoriańskich Gaskell jest jej bliska, gdyż jej rodzina wywodzi się z robotników rolnych z terenów wiejskich Walii i Suffolk, którzy przenieśli się do Liverpoolu w 1840 roku. Warto przypomnieć, że akcja "Mary Barton" toczy się właśnie w latach 40. w  fabrycznym Manchesterze  w okresie tworzenia pierwszego zorganizowanego ruchu robotniczego. Ale to także, jak często u Gaskell, historia miłosna, więc jest potencjał na dobry scenariusz filmowy. Nie brakuje tu również dramatycznych wydarzeń.
Pozostaje czekać cierpliwie, aż BBC powróci do czasów wiktoriańskich i postanowi wreszcie sfilmować tę powieść.


5 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że tak się stanie. Chciałabym, aby pojawiła się książka w polskiej wersji językowej na nowo oraz aby powstał solidny serial. Obecnie cieszę się z serii autorstwa Winstona Grahama :)

  pisz częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Domyślam się, że chodzi Ci o "Poldark"? Uwierz, że nie widziałam filmu ani nie znam książki. Jakoś mnie nie ciągnie, bo ten okres historyczny nie jest moim ulubionym. Może kiedyś zmienię zdanie, ale póki co...
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się dopaść Mary Barton i dodać ją do kolekcji książek tej autorki :) a serial to świetny pomysł, zwłaszcza, że BBC króluje wśród wiktoriańskich adaptacji :)
  A w czasie oczekiwania na cuda zapraszam na świeżą recenzję Pań z Cranford na moim (dopiero kiełkującym) blogu www.filolog-niedoskonaly.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem się trafia na allegro, np. tu:
  http://allegro.pl/mary-barton-gaskell-i6610878259.html
  Recenzję przeczytałam i zachęcam do pisania kolejnych . :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bym najbardziej chciała, żeby książka wyszła w serii "Angielski Ogród", ale od dawna nie było w niej nic nowego :(

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...