poniedziałek, 23 listopada 2009

"Cranford" powraca w dwuczęściowym odcinku specjalnym!

Serial "Cranford" wraca w Boże Narodzenie na ekrany stacji BBC z dwuczęściowym odcinkiem specjalnym.

Judie Dench ponownie zagra rolę panny Matty Jenkyns i stanie na czele znakomitej obsady, włączając w to także nowych aktorów takich, jak: Jonathan Pryce, Celia Imrie, Lesley Sharp, Nicholas Le Prevost, Jodie Whittaker, Tom Hiddleston, Michelle Dockery, Matthew McNulty, Rory Kinnear i Tim Curry.

Sue Birtwistle wyjaśnia, na jakiej podstawie oparto scenariusz odcinka specjalnego, nie zdradzając oczywiście zbyt wielu szczegółów, by zachować element zaskoczenia.
”Mieliśmy okazję włączyć do naszej historii dwa wątki powieści „Cranford”, które nie zostały wykorzystane we właściwym serialu, dotyczą one dwóch nowych barwnych postaci: Lady Glenmire (zagra ją Celia Irmie) i magika Signora Brunoni (Tim Curry). Szukaliśmy dodatkowego materiału źródłowego aby go dołączyć do całości i w końcu zdecydowaliśmy się na bardzo różne opowieści Gaskell, które nas poruszyły: „The Moorland Cottage” i „The Cage At Cranford”.

Nowela „The Moorland Cottage” przynosi ze sobą wiele nowych postaci, a także wprowadza świeżą i oryginalną historię miłosną. Niesnaski między pokoleniami łączą się świetnie z kwestiami, które pragniemy pokazać - młodzi ludzie usiłują spełnić wymagania starszego pokolenia, temat ten zręcznie poprowadzony został przez scenarzystkę Heidi Thomas.

Świetna komedia “The Cage At Cranford”, opowiada o pannie Pole i pani Forrester, które usiłują zbudować klatkę dla nowej papugi panny Pole, Polly-Cockatoo, ale rezultaty są zaskakujące.

Imelda Staunton powraca jako niepoprawna panna Pole, Julia McKenzie jako pani Forrester, a Deborah Findley jako panna Tomkinson, ponadto Barbara Flynn zagra ponownie panią Jamieson, której arystokratyczna szwagierka, Lady Glenmire (Celia Imrie), przybywa do miasta i robi duże wrażenie na przyjaciołach.

Akcja dodatku specjalnego toczy się w sierpniu 1844 roku. Minął rok, od kiedy małe targowe miasteczko w hrabstwie Cheshire świętowało ślub Sophy Hutton i doktora Harrisona, a dwa lata minęły od śmierci ukochanej siostry panny Matty, Debory.

Panna Matty jest szczęśliwa, gdyż z Indii przybył jej drogi brat Peter (Nicholas Le Prevost), a Martha (Claudie Blakley), Jem (Andrew Buchan) wraz z ich dzieckiem Tilly stworzyli tętniący życiem dom.

Lady Ludlow (Francesca Annis) z utęsknieniem wyczekuje powrotu jej długo nieobecnego syna, Septimusa (Rory Kinnear) i młodego Harry`ego Gregsona, który zaczyna naukę w Shrewsbury, korzystając z legatu zmarłego pana Cartera i moralnego wsparcia panny Galindo (Emma Fielding).

Dodatkowo zamożny wdowiec, pan Buxton (Jonathan Pryce) przybywa do miasteczka, aby żyć spokojnie w Cranford i przywozi z sobą swoją czarującą podopieczną, Erminię (Michelle dockery) i swojego przystojnego, edukowanego w Eton syna, Williama (Tom Hiddleston).

Tymczasem w sąsiednim Horn Cottage Peggy Bell (Jodie Whittaker) usiłuje zrobić wszystko co może, by zadbać o swoją wymagającą matkę (Lesley Sharp) i brata Edwarda (Matthew McNulty).

Poza tym, świat dalej się zmienia, ale budowa kolei stanęła pięć mil przed Cranford, pomimo największych wysiłków kapitana Browna (Jim Carter), który pragnie wprowadzić trochę nowoczesności do serca King Street. Ale nic nie zostaje takie samo na zawsze i wkrótce życie w Cranford zmieni się w pewien nieoczekiwany sposób.

Właśnie gdy panna Matty czuje się wdzięczna w czasie świąt za wszystkie dary, jakie otrzymała ostatnio od losu, magik Brunoni sprawia, że jej serce znowu pełne jest bólu.

Cranford był kręcony w tym roku w Ealing Studios i w takich miejscach, jak West Wycombe Park, Syon House, Wasing Park, Radnage (Staffordshire) oraz w Lacock, (w hrabstwie Weltshire), który ponownie będzie pełnić funkcję powieściowego Cranford.


Tłumaczenie i opracowanie artykułu ze strony BBC: Gosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...