czwartek, 19 lutego 2009

List Kate Bartlett, realizatora filmu "North & South"

Plenery, lokalizacja
Odkąd zaczęliśmy okres przygotowawczy, kierownik odpowiedzialny za lokalizację dyskutował z reżyserem, kierownikiem produkcji i mną, postanowiliśmy znaleźć odpowiednie plenery. Przygotowane zdjęcia posłużyły za bazę, na której postawie wybrano miejsca każdego ujęcia, które mieliśmy wykonać. Na przykład, żeby wybrać odpowiedni plener dla ujęć, które rozgrywały się na zewnątrz przędzalni bawełny, obejrzeliśmy 4 róźne stare fabryki, zanim zdecydowaliśmy się na tą w Keightley jako najbardziej odpowiednią dla naszych celów.
Wiedzieliśmy od początku, że najtrudniejsze i najważniejsze miejsce, które musimy wybrać, to wnętrze fabryki Thorntona jako najistotniejsze dla całej narracji.
Kręciliśmy sceny rozgrywające się w domu Hale`ów w Edynburgu w pierwszym tygodniu zdjęciowym, a sceny rozgrywające się wewnątrz ich domu 2 miesiące później w Ealing Studios. Wszystkie działy produkcji: kostiumolodzy, charakteryzatorzy, dekoratorzy, zdjęciowcy, itd. musieli być świadomi problemów, które mogą się zdarzyć w czasie kręcenia scen, wszystko musiało przebiegać prawidłowo.
Poza tym, korzystaliśmy z kopii roboczych, aby zapewnić płynną kontynuację scen, kiedy postaci przemieszczają się i z ulicy wchodzą do pomieszczeń.

Plan produkcji
Sandy Welch pracowała nad scenariuszem "North & South" parę lat, zanim trafił on na biurko realizatora latem 2003 roku. Wystartowalismy z 10-tygodniowym okresem przedprodukcyjnym na początku lutego, film zaczęliśmy kręcić pod koniec kwietnia, zdjęcia trwały 12 tygodni. Zaczęliśmy od Edynburga, potem przenieśliśmy się do Keightley i Burnley, a następnie zjechaliśmy do Londynu i jego okolic na resztę ujęć.
Scena oświadczyn została sfilmowana blisko końca zdjęć, tak samo jak wszystkie ujęcia kręcone wewnątrz domu Hale`ów, na planie w Ealing Studios, podczas ostatnich tygodni zdjęciowych. Finałowa scena "train station" była filmowana około 6 tygodni (lub około 6 tygodnia?) na sesji zdjęciowej w Bluebell Railway w Sussex. Myślę, że dobrze się stało, że Richard i Daniela kręcili obie kluczowe sceny po tym, jak byli razem na planie przez parę tygodni i zdążyli się dobrze poznać. [..]

Produkcja/Budżet
"North & South" nie miał żadnego koproducenta, ale to dlatego, że przede wszystkim amerykańskie firmy, które pomagały znależć fundusze dla kostiumowych dramatów realizowanych przez BBC, nie chciałyby zdecydować się na to. Nie sądzę, by mała popularność Pani Gaskell i wcześniejsza adaptacja "Wives and Daughters" wpłynęła na potencjalnych inwestorów. 4 odcinki tego serialu zadecydowały o wielkości planu. [..] przycięliśmy każdy odcinek do 50 minut i będziemy próbować sprzedać serial za granicę.

Casting
Casting do filmu jest zawsze ekscytującym elementem procesu produkcyjnego, my mieliśmy znakomitego kierownika castingu w osobie Jill Trevellick. Wiedzieliśmy, że to istotne, by była chemia między osobami, które będą grały Margaret i Thorntona i dlatego przesłuchaliśmy ogromną liczbę aktorów do obu tych głownych ról. Daniela początkowo czytała rolę Fanny, w której była znakomita. Jednakże jej gra była tak dobra, że zasugerowałam, żeby czytała partie Margaret. Zrobiła to i natychmiast wiedzieliśmy, że mamy naszą Margaret. Richard sam powiedział, że był pierwszą osobą, którą przesłuchaliśmy do roli Thorntona. Kiedy wyczerpaliśmy wszystkie inne możliwości, powtórnie przejrzeliśmy nagrane na kasecie jego przesłuchanie i uświadomiliśmy sobie, że przeoczyliśmy naszego doskonałego Thorntona. Zaprosiliśmy ich oboje z Danielą i chemia, którą ujrzeliśmy między nimi, była dla nas oczywista. W duchu mieliśmy nadzieję, że on może stać się "industrialnym Darcym", ale żadne z nas nie było przygotowane na to, że z takim powodzeniem zostanie przyjęty!

Światło i scenografia
Dyskusje na temat światła miały miejsce w okresie przedprodukcyjnym, głównie między mną i reżyserem Brianem i Peterem Greenhalghem. Uważaliśmy to za bardzo ważne, żeby były różne spojrzenia na Północ i Południe, i żeby zrobić migawki z Helstone pojawiające się wyraźnie, w pełni barw, w głowie Margaret. Brian pragnął znaleźć piękno w miejscach i sytuacjach, które mogłyby często być postrzegane jako ponure, więc użyliśmy światła i scenografii, aby spróbować osiągnąć ten efekt. Potrzebowaliśmy więc światła autentycznego, nie studyjnego. Dlatego uśmiadomiliśmy sobie, że wnętrze domu Higginsa ma vermeerowską jakość oświetlenia!

Muzyka
Martin Phipps skomponował piękną ściężkę dzwiękową do "N&S" i chwała mu za to. Dyskutowaliśmy początkowo o głównych tematach muzycznych w filmie, na przykład, temacie miłosnym dla Margaret i Thorntona i muzyce towarzyszącej pracy maszyn w przędzalni bawełny. Martin mógł pokazać nam pomysły we własnym studiu i omawialiśmy je, aż zgodziliśmy się na główny temat i poboczne.

Reakcja publiczności
Absolutnie nie przypuszczaliśmy, że tak nieprawdopodobna będzie reakcja na "N&S". Sądzę, że wszyscy czuliśmy, że tworzymy film wysokiej jakości, mieliśmy nadzieję, że będzie dobrze przyjęty i odbierany. Ale żadne z nas nie myślało, że to będzie tak wyglądało. Oglądaliśmy forum i jesteśmy wciąż zdumieni tak ogromnym zainteresowaniem i wciąż trwającymi dyskusjami. Muszę powiedzieć, że bardzo dziękuję każdemu, kto uczestniczył w kampanii na rzecz wydania DVD. Nieszczęśliwie, jako producent nie mam nic do powiedzenia w tej kwestii, czy film zostanie wydany na DVD, więc muszę podziękować za wywarcie presji w sprawie wydania "N&S" na DVD.

Najlepsze życzenia
Kate Bartlett, Producent"

Tłumaczenie: Gosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...