czwartek, 19 lutego 2009

Siła w chwilach smutku (North and South)

Wiktoriańskie społeczeństwo oczekiwało od mężczyzny, że będzie utrzymywał kobietę i opiekował się nią. Współczesne feministki twierdzą: wiktoriańskie gospodarstwo domowe było w teorii miejscem nieproduktywnym; zatem doskonała kobieta powinna odpoczywać i być bezczynną, aby podkreślać wzajemne uzupełnianie się domu i świata zewnętrznego. Początkowo "delikatność" była cechą charakteru, potem zaczęła wpływać na zachowanie. Z tego powodu mogła ona odczuwać niepokój za każdym razem, gdy wspomniano pracę fizyczną.
Nerwowość i słabość były powszechnie akceptowanym przejawem kobiecej słabości, w przeciwieństwie do męskiej siły. Złe albo nawet nieprzyjemne wiadomości, wstrząsające widoki albo złe maniery mogły być przyczyną słabości… zespół czynników fizycznych, społecznych i ideologicznych prowadził do stworzenia wzoru cierpiącej kobiety jako teoretycznego i rzeczywistego. (Bonnie G. Smith, "The Domestic sphere in the Victorian Age," Changing Lives).
Takie cechy jak: słabość, słabowitość i wrażliwość najlepiej charakteryzują obraz kobiety w społeczeństwie. Brak politycznej siły, strój fizycznie je osłabiający i problemy ze zdrowiem wiążące się z rodzeniem dzieci wszystko to przyczyniało się do opinii o delikatności kobiety. Potrzebowały specjalnej troski i ochrony.
Elizabeth Gaskell i Charlotte Bronte nie popierały tego poglądu. Na różne sposoby, w swych powieściach pokazują postaci kobiece, ale usiłują przezwyciężyć ich delikatność.
W „North and South” Elizabeth Gaskell, Margaret zawsze walczy ze swoją słabością. Kilkakrotnie w książce próbuje ukryć ją przed innymi. Oświadcza, że mogłaby opanować smutek i towarzyszyć ojcu na pogrzebie, nawet jeśli to sprzeciwiałoby się ówczesnym zwyczajom. Śmierć matki Margaret położyła się cieniem na jej sercu, ale „nie miała czasu by poddać się i pozwolić sobie na prawdziwy płacz. Ojciec i brat zależeli teraz od niej. Podczas gdy oni pogrążali się w żalu i smutku, ona musiała pracować, planować, podejmować decyzje”.
Wydaje się, że Margaret nie jest tak przytłoczona stratą matki, jak [męska] głowa domu.
Jane Eyre, bohaterka powieści Charlotte Bronte także przejawia wielką siłę w środku cierpienia, kiedy staje się bezdomna i głodna:
"Pozbawiona wszelkiej nadziei na przyszłość, żałowałam, że Stwórca nie powołał tej nocy mojej duszy do siebie i że moje umęczone ciało nie zostało wyzwolone przez śmierć. Nie musiałoby dalej walczyć z przeciwnościami losu, lecz mogłoby stać się cząstką tego pustkowia. Byłam jednakże przy życiu odczuwając wszystkie potrzeby, bóle i obowiązki życia. Musiałam dźwigać ciężar tego życia, znaleźć sposoby zaspokojenia mych potrzeb, znosić cierpienie, wypełnić obowiązek."
Nie pozwala cierpieniu nad sobą zapanować.
Nawet jeśli postaci Jane i Margaret wydają się słabe, walczą z tym obrazem ich samych w ich własnych oczach, jak również w umyśle czytelnika i innych postaci w książce. Kuzynka Margaret – Edith stanowi doskonały kontrast wobec siły Jane i Margaret. Ostrzega Margaret, aby nie była twarda, a Margaret odpowiada:
"Nie obawiaj się Edith, zemdleję ci na ręce, gdy służba będzie miała wolne, tylko co wtedy będzie z Sholto bawiącym się ogniem albo płaczącym niemowlęciem? Będziesz wtedy błagać o twardą kobietę zdolną przyjść na ratunek".
Gaskell wyraźnie daje do zrozumienia, że słaba kobieta jest nieprzydatna.

Tłumaczenie: Gosia (Admete, dziekuję za pomoc)
Tłumaczenie fragmentów powieści "North and South": Caroline, Gosia

Źródło:
Strength in Times of Sorrow
Erin Wells '96 (English 61, 1993)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...